Eski veya Yavaş Bilgisayar Nasıl Hızlandırılır ?

Eski Ve Yavaş Bilgisayarınızı Hızlandırın

Bilgisayarınız çok yavaşladı ve yeni bir bilgisayar alacak kadar paranız yok, aslın da bilgisayarların zaman içerisinde bozulması, yavaşlaması doğal. Fakat bu sizi üzmesin çünkü bilgisayarınızı yeniden eski hızına kavuşturacak bir kaç bilgiyi sizler için hazırladık.
  • SSD Kullanmak
SSD Bilgisayarınız da bulunan verileri daha hızlı bir şekilde size yansıtır. Bilgisayarınızın daha hızlı açılmasını sağlar. Hatta oyunlarınızı SSD üzerine kurarsanız oyun performansınız da yükselecektir. Sadece oyun değil Windows kurulumunu da SSD üzerine yapmanızı öneriyoruz.
  • RAM Yükseltmek
Eğer Ram miktarı size göre yetersiz geliyor ise ve boş Ram yuvanız varsa mutlaka yükseltmeniz de fayda var. Diyelim ki sisteminiz de 4 GB 1 adet Ram’iniz var ve diğer yuvalar boş bir 4 GB Ram daha alırsanız bilgisayarınızın daha verimli çalışmasını sağlayacaktır. Bu işlemi gerçekleştirdiğiniz zaman bilgisayarınız da birden fazla programı aynı anda kullanırken’ki farkı sizde göreceksiniz.
  • Gereksiz Programları Silmek
Bu işlem size saçma gelebilir fakat kullanmadığınız programlar arka planda çalışa bilir veya güncellemeleri ile bilgisayarınızı meşgul edebilir. Kaldırmak için Denetim masası / Programlar / Program kaldır bölümünden kullanmadığınız programları kaldıra bilirsiniz.
Eğer kaldırmak istediğiniz bir program silinmiyor ise, CCleaner programını kullanmanızı tavsiye ederim. CClenar programını açın ve Tools / Uninstall kısmından kaldırmak istediğiniz programı seçin ardından sağ tarafta bulunan butonlar da Uninstall butonuna basın, program kaldırılacaktır.
  • Windows Efektlerini Kapatmak
Windows’un bir sürü efekti bulunmakta ancak bunlar pekte önemli değil sadece görsellik bakımından hitap ediyor ve sisteminizi gereksiz meşgul ediyor.
Efektleri kapatmak için Denetim Masası\Sistem ve Güvenlik\Sistem Kısmında bulunan Gelişmiş sistem ayarları bölümünü açıyoruz, Gelişmiş sekmesinde Performans kısmındaki Ayarlar… butonuna basıyoruz, Görsel Efektler bölümü karşımıza geliyor burada bulunan En iyi performans için ayarla seçeneğini aktif ediyoruz ve Tamam butonuna basıyoruz. Bilgisayarınız da bulunan tüm efektler kapatıldı.
  • Başlangıçta Açılan Programları Kapatmak
Başlangıçta açılan programlar bilgisayarınızın açılış hızını düşürürler ve bu da bilgisayarınızı yorar. Kapatmak için Görev Yöneticisi / Başlangıç kısmına giriyoruz ve kapatmak istediğimiz programı seçiyoruz ardından Devre dışı bırak butonuna bastığımız da o program artık bilgisayarınız açıldığında açılmayacaktır.
Dikkat etmeniz gereken programlar var onları kapatmayın, örneğin ekran kartı sürücü programı gibi.
Son Olarak Windows 10 Hızlandırmak İçin Basit Ayarlar Videomuzu da izleye bilirsiniz ve videoda yapmış olduğumuz işlemleri uygulaya bilirsiniz.

Yorum Gönderme

0 Yorumlar