Hiç Eskimeyen 10 Efsane Bilgisayar Oyunu SerisiHiç Eskimeyen 10 Efsane Bilgisayar Oyunu Serisi 


Her oyuncunun unutamadığı, hatta yıllarca oynadığı ve hiç sıkılmadığı bir veya birkaç oyunu vardır, o hiç unutmadığımız oyun serisinin yenisi çıksa bile biz hala o serinin bir oyununa bağlı olarak o oyunu oynamaya devam ederiz, sıkılmadan oynarız, örneğin Mafia 1 oyunu hala bazı oyuncuların kalbinde listenin bir numaralı oyunu olarak yer almaya devam eder. 


Bu tür efsanevi oyunları hatırladıkça tekrar oynamak isteriz ve oyunun tüm Easter Egglerini bulur, tüm zorluk seviyelerini dener, ekstra modlar yükler defalarca bitiririz, tekrar, tekrar her oynadığımız 'da farklı bir detayını keşif eder hatta speed run bile yaparız, oyuncu değil miyiz bir oyunu sevdim mi bırakmayız, içini dışını kurcalarız. 
MAFİA 1 Efsanesi, Oyunda bir taksi şoförü olarak başlıyorsunuz geçiminizi bu şekilde sağlıyorsunuz, ancak işler bir anda sarpa sarıyor ve bir den kendinizi mafyanın içerisinde buluyorsunuz, işte tüm olay bu şekilde başlıyor, hikayesi ve hikâyeyi anlatış tarzı tadından yenmiyor adeta. Serinin ilk oyunu olması ve oyunun inanılmaz detayları ve hikayesiyle tam anlamıyla bir efsane diye biliriz. Bu efsanenin bir Remake (Yeniden Yapılmış) oyunu da 28 Ağustos 2020 tarihin 'de geliyor. Serinin 2. oyunu’da 1. oyuna göre sönük kalsa bile hikayesi ile ilginizi çekebilir. 


MAX PAYNE 1 Tam anlamı ile aksiyonun kendisi, Oyunda bir polisi rol alıyoruz ve kartellerin mekanlarını çökertiyoruz, ancak oyunun asıl amacı ana karakterimiz olan max'in düşmanlarına karşı almaya çalıştığı intikamı. Oyunun hikâyeyi anlatış tarzı ise çizgi roman bu da farklı bir hava katıyor. Ayrıca ana karakterimizi yönetirken zamanı yavaşlata biliyoruz (bullet time) bu özellik oyunun ana yapısını oluşturuyor aslında, bu özelliği skill barımız dolduğun da kullanabiliyoruz ve aksiyona dalabiliyoruz. Serinin tüm oyunları da aynı yapı'dan ilerliyor ve sadece 1. oyunu baz almak yanlış olur diğer oyunlarda oldukça kaliteli. 


HALF LİFE 1 Bir deney sonucu ortaya çıkan yaratıklara karşı mücadele ettiğimiz bu oyunda ana karakterimiz olan “Gordon Freeman” ı canlandırıyoruz. Oyunun atmosferi ve FPS yapısı oyuncuları 1998 yılından bu yana oldukça etkilemiş olmalı ki oyun single player (tek kişilik) olmasına rağmen bir grup tarafından coop modu geliştirildi ve bu sayede oyunu arkadaşlarınız ile birlikte hikayesini oynaya biliyorsunuz, modun ismi sven coop steam’de ücretsiz olarak yükleye bilirsiniz. Ek olarak Half Life 1 oyunu geliştiriciler tarafından Quake oyun motoru üzerinde geliştirmeler yaparak ortaya çıkartılmış. 

COUNTER STRİKE Oyunu ilk geliştirildiğin 'de Half Life 1 oyununa ek bir mod olarak yapılmış ayrıca bu mod sonradan valve tarafından fark edilmiş, isim hakları satın alınmış ve ayrı bir oyun halinde oyunculara sunulmuştur, oyundaki haritalar da oyuncu kitlesi tarafından ortaya çıkmıştır, birçok haritayı hayran kitlesi tarafından oluşturulmuş ve oyunun geliştiricileri tarafından oyuna eklenmiştir. Oyuna gelen güncelleme ile oyunun ismi Counter Strike 1.6 olarak değiştirildi, çünkü bu güncellemenin sürümü 1.6 idi. Oyunun yıllardır hala aktif olarak oynanıyor olması ve şu an steam'de 10.000 aktif oyuncu ile oynanıyor olması çok büyük bir başarı. 
GAND THEFT AUTO: SAN ANDREAS Bir serinin baş yapıtı da denile bilir, GTA serisinin damgasını vurmuş bir oyunu olan San Andreas hala yıllardır oyuncular tarafından oynanmakta, hatta online bir modu bile oyuncu kitlesi tarafından geliştirilmiş ve çok fazla online oyuncu kitlesi bulunmakta, modun ismi Multi Theft Auto. Oyunun ana hikayesi ise Car JOHNSON adlı ana karakter üzerinde ilerliyor Carl Liberty City’den Los Santos’a geri dönüyor sebebi ise annesinin ölüm haberini alması ve Grove Street macerasına başlıyor. 
MOUNT & BLADE Oyun gerçekçi orta çağ temalı bir savaş simülasyonu, hikayesini kendi seçimleriniz ve yaptığınız hareketlere göre yönlendiriyorsunuz, oyunun mekanikleri ve grafikleri Osmanlı zamanını tam anlamı ile yansıtıyor. Armağan YAVUZ ve İpek YAVUZ hobi amacı ile yaptıkları bu oyunu yıllarca üzerinde uğraşarak geliştirdiler ve ardından 2005 yılında Tale Worlds Entertainment adlı şirketi kurdular. Oyun Türk oyuncular tarafından oldukça beğenildi ve yılarca oynanmaya devam etti, Daha sonra 2010 yılın' da yayınlanan M&B Warband sürümü ile oyuna Multiplayer bölümü eklendi, oyun mekanikleri ve grafikleri neredeyse 1. oyunla aynı olmasına rağmen Warband sürümü daha fazla içeriğe sahip. 
CRYSİS Yıl 2007, Türk firması olan Crytek tarafından yapılan bu oyun 'da Türkçe seslendir ve Türkçe alt yazı bulunuyor. Ayrıca 2000’Li yıllara rağmen grafiksel olarak çok güçlü bir yapıya sahip, bu özelliği ile de o yıllarda çok ses getirdi. Oyunun hikayesi kuzey kore sahillerinde yer alıyor,FPS ve bilim kurgu temasına sahip, ana karakterimizin ismi ise Sayko, üzerinde nano teknoloji bir kıyafet ile savaşıyor bu kıyafetin bir çok özelliği mevcut örneğin görünmezlik gibi, karakterimiz bir askeri canlandırıyor. Oyun piyasasında bomba etkisi yaratan, Türk oyuncular tarafından çok rehavet gören ve bilgisayar alırken bile abi “Crysis kaldırır mı?” dedirten efsane oyun. 
RESİDENT EVİL Korku oyunu deyince akla hemen onun adı gelir, Capcom Şirketi tarafından 1996 yılında oyun sektörüne bomba gibi çıkışını yapan Resident Evil oyunu bir hayatta kalma korku oyunudur, oyunun ana hikayesinde bir eve sıkışıp kalmış karakterlerimiz ile ip uçlarını çözmeye, anlamaya ve korku dolu bu evden kurtulmaya çalışıyoruz. Resident Evil birçok filme de Zombi Korku temasını kazandırmıştır. Ayrıca oyunun Remake sürümü de Steam’de yer almaktadır. 
TOMB RAİDER İlk oyun 1996 yılında çıktı, Ana karakterimizin ismi Lara CROFT, Third Person (2. Şahıs) görüş açısıyla oynana bilen hikâye bazlı bir platform oyunu, ilk oyunun çıkışı ile beraber gerek satış geliri gerekse oyuncuların yorumları ile oldukça rehavet gördü ve efsane oyunlar arasına girmeyi başardı. Aslında 1. oyunu yaparken geliştirici ekip ana karakteri bir erkek olarak tasarlamış ancak sonradan Toby GARD’ın kardeşi olan Frances GARD’dan esinlenerek tasarlanmış. Toby GARD Daha sonra kardeşine şaka olsun diye karakterin göğüs boyutunu %100 daha fazla büyüttü ve karakterin bu halini geliştirici ekip beğenince de oyunu bu şekilde piyasaya sürdü. 
THE WİTCHER 2 İlk oyunu çok fazla ses getirdiği için CD Project RED firması bundan cesaret aldı ve ikinci oyun için kollarını sıvadı ardından “RED ENGİNE” oyun motorunu geliştirip ikinci oyunun yapımına başladı, 2011 yılında ikinci oyunu piyasaya sürdü ve oyun piyasasını derinden sarstı. Oyunun hikayesi ve savaş mekanikleri de oldukça başarılı. Ana karakteri olan Geralt iyi bir savaşçı olmasının yanı sıra aynı zamanda bir krallığın savaşçısı, ancak ilerleyen zaman ’da yanlış anlaşılmalar sonucu Geralt hapse girer, daha sonra hapisten kaçar ve adını temize çıkarmaya çalışır. Oyun içerisinde Assassin's Creed oyununa da bir saman balya göndermesi de yer alıyor. 

Birçok oyuna, oyun hakkın da ufak bilgilere ve hikayelerine yer verdiğimiz bu listemizin sonuna geldik. 

Yorum Gönderme

0 Yorumlar